5 měsíců do konce Windows 10
Windows 10 pomalu ale jistě směřuje ke konci své životnosti. Od 14. října 2025 už Microsoft nebude nadále poskytovat pravidelné bezpečnostní aktualizace, které doposud byly – a ještě necelých pět měsíců budou – bezplatné. Už nyní je ale dobré zvážit přechod na nejnovější Windows 11 nebo některou z alternativ.
Windows 10 sice poběží i po oficiálním datu ukončení podpory, ale bez aktualizací se z něj stane zranitelný systém, vystavený útoků hackerů. Microsoft dal dohromady stručný kontrolní seznam, který by měl všem uživatelům s upgradem pomoci. Skládá se ze tří základních kroků, jejichž splnění pomůže minimalizovat ztrátu dat a učinit celý proces bezpečnějším.
1. Krok: vyhledání a instalace aktualizací Windows
Prvním předpokladem je, abyste měli Windows 10 v pokud možno nejnovější verzi. To si můžete zkontrolovat v oblasti Nastavení, a dále Aktualizace a Windows Update. Zde zvolte možnost Zkontrolovat aktualizace a systém vyhledá – a případně i nabídne – instalaci aktualizačních balíčků pro přechod na nejnovější verzi.
2. Krok: záloha dat
Jako druhý krok Microsoft doporučuje provést zálohu. To je velmi důležité pro zabezpečení a ochranu dat. Existují v zásadě dva možné způsoby, jak to udělat: první možností je využít externí pevný disk (doporučujeme) a druhou využít cloudové úložiště, jakým je například vlastní služba Microsoftu – OneDrive.
V případě zálohy v cloudu zvažte, že bude přístupná pouze budete-li online, a dále že dáváte svá data k dispozici třetí straně. Pokud s tím nemáte problém, pak s chutí do toho: výhodou je, že pro cloudové zálohy Microsoft má vypracovaný systém, který je integrován do Windows, takže je to velmi snadné.
Mohlo by vás zajímat
Tip: přechod z Windows 10 na 11 je vcelku snadný: má to jen jednu důležitou podmínku – ukážeme vám pět možností

Po přihlášení k účtu Microsoft vyhledáte soubory, respektive složky, které chcete zálohovat, a na cloud je zálohujete prakticky jen přetažením myší.
Co se týče externího disku, po jeho připojení k počítači s Windows 10, jehož data chcete zálohovat, to můžete udělat podobně. Také lze využít některý z nástrojů třetí strany, který vám s tím pomůže. Tato metoda má tu výhodu, že data máte pod kontrolou jen vy a jsou k dispozici i bez nutnosti aktivního připojení k internetu.

3. Vymazání dat z PC (volitelné)
Pro případ, že byste chtěli počítač či laptop, na kterém provozujete stávající Windows 10, prodat nebo někomu darovat, nezapomeňte vymazat všechna data. Je to důležité pro ochranu vašeho soukromí.
To můžete provést v oblasti Nastavení, kde zvolte Aktualizace a zabezpečení, a dále Obnovení. Poté vyberte možnost První kroky v části Obnovit tento počítač. Chcete-li data bezpečně vymazat, nakonec vyberte možnost Odstranit vše, a poté Vymazat data a vyčistit disk.
To hlavní: prověřte hardwarovou kompatibilitu vašeho počítače
Pokud úspěšně projdete tímto kontrolním seznamem a provedete doporučované kroky, budete dobře připraveni ukončit kapitolu Windows 10 a přejít na Windows 11. Ještě je však důležité, abyste si předem ověřili zda váš počítač splňuje veškeré předpoklady úspěšného přechodu na nejnovější Windows. Jde především o hardwarové požadavky.
Mohlo by vás zajímat
Tip: desatero nejlepších linuxových distribucí – bezplatné systémy mohou nahradit Windows 10

I když je pochopitelné, že Microsoft ani nezmiňuje možnosti jiných řešení vně jeho platformy, je na místě si je připomenout:
- Placené záplaty třetí strany: existuje placená služba bezpečnostních záplat pro Windows 10, která by měla být k dispozici minimálně do roku 2030 (tzv. micro-patching). Nabízí ji 0Patch za poplatek 30 dolarů ročně. Bude obsahovat pouze záplaty pro kritické chyby a díry, na jejichž zneužití již existuje spustitelný kód (exploit). Přesto to však bude znamenat odstranění hlavních zranitelností na několik let dopředu.
- Přechod na Linux: možnosti, jak prodloužit životnost počítače, nabízí Linux. I když to není bez kompromisu, linuxové distribuce dnes nabízejí mnoho variant, které jsou především pro koncové uživatele pro nejběžnější činnosti naprosto dostačující. Je to možnost, která prodlouží životnost počítače o další roky.
- Obcházení HW požadavků Windows 11: je zde také možnost obejít hardwarové nároky Windows 11 a systém instalovat i na nekompatibilní hardware. Ano, jsme si vědomi skutečnosti, že jde o šedou zónu, ale nebylo by fér vás o této možnosti informovat. Je samozřejmě na zvážení každého uživatele, zda chce související rizika podstoupit. Jde především o to, že pro takto instalovaný Windows 11 Microsoft velmi pravděpodobně nebude poskytovat funkční ani bezpečnostní aktualizace, a dále se můžete setkat s chybami, které běh na nekompatibilním hardwaru může způsobovat.
Zdroj: Microsoft, Ghacks.net